How much do productions cost?

Good question.  Refer to our rates page for typical packages and average costs. 

Knowing your budget range is necessary to determine how many days of production you can afford and what type of services can be utilized.  People will tell you that it could cost $1,000 per minute.  But then those people are wrong because a six hour, single camera seminar is not $6,000-- and the client who paid $150K for a 30 second commercial must certainly feel befuddled.   Search and call around for pricing.  Look at sample work and--- like buying a car or refurbishing your home--- go with quality and people you trust.

You have choices.  Make Rutgers iTV Studio one of your options.